OT: Česko x Slovensko (Československo)

• MartinezZ 28 říj 2009 21:31:19 815 příspěvky
    Viděn před 3 lety
    Zaregistrován před 11 lety
    OT = Off Topic neboli mimo téma. Tím myslím téma mimoherní.

-------------------------------------------------------------------------

Docela by mě zajímal názor hráčů (čechů i slováků, starší i mladší generace) s odstupem (pamatujete-li si to někteří vůbec) na rozpad naší společné republiky. Chyba nebo vysvobození? Ovace u vater nebo pláč u poslední společné hymny?

Nemíním tu probírat kdo je na tom dneska lépe a také bych uvítal, kdybyste si nechali pro sebe hrubé urážky jednoho či druhého hrdého národa či cokoliv, co by potlačovalo práva a svobody menšin (a tak podobně, však to znáte) - jinak budu kousat!

Můj osobní názor, jakožto šestadvacetiletého trdla, v mnohém ještě s mlíkem na bradě, je takový, že to byla hloupost v pravdě epická. Politicky možná tehdy ospravedlnitelná, ale kolika lidem společného státu to doopravdy vadilo? V té době mě politika nijak moc nezajímala a tak si jen pamatuji ovace a oslavy na obou stranách (jak kdyby skončila válka) a také, že zpočátku byly problémy na obou stranách (Slovensku nějak chyběly zásoby léčiv). Pak se ale situace jakž takž uklidnila.

A dnes? Méně znalí nezainteresovaní obyvatelé téhle modrozelené šišky si Česko pletou s Čečenskem, Slovensko se Slovinskem a Československo je stále to, čemu je rozumět nejvíce. Oba státy mají takřka stejné vlastní problémy (ruský plyn/neplyn, politickou bandu a "tahače za nitky", romskou otázku, v současnosti tahanice kolem dodatků v Lisabonu nebo univerzity s rychlostudenty typu "Warp 9"). Akorát my se bijem s jihem o Temelín, sousedi s východem s Maďarskem.

Přijde mi tak, že obě země získaly vzájemnou amputací akorát tak nová kvanta lidí na postech (a korýtkách), ke kterým by si dotyční za Československa ani nepřičichli.

A také mi přijde, že mi, jakožto Češi, nebo alespoň naše média, to přeháníme s tím slovenským odcizením. Nezřídka kdy se setkávám s tím, že jeden mluví slovensky a druhý na něj zírá jak na ufona - nerozumí mu slovo. Vždyť ty jazyky si spolu přeci nejsou nijak moc rozdílné. Pravověrnému brněnskému hantecu či chodštině rozumím v mnohém méně. A že v českých filmech a seriálech jsou slovenští herci předabováváni nebo alespoň nuceni mluvit česky mi také přijde postavené na hlavu. Vždyť na Slovensku se, tedy co vím a co jsem měl možnost vidět a slyšet, nepředabovává a čeští "speakři" a herci mluví česky. Chápu to ještě u dětí, které se slovenským jazykem, díky pozdějšímu datu narození, nepřišli do styku, ale když mi moji vrstevníci s vážnou tváří odvětí, že slovensky nerozumí, koulím očima.

Někdy si vážně připadám jak na jiné planetě. A nebo jsem ještě příliš idealistické trdlo.

To bylo vážně tak moc strašné?

Pokud vám připadá, že toto téma tady nemá absolutně co dělat, omlouvám se a případně pro něj (a jemu podobné vratké myšlenkové pochody) vytvořím "spešl" skupinu.

Na nápad optat se vás na váš názor jsem přišel při čtení MickTheMageova "slovensko-českého platebního problému".
  • titan4 28 říj 2009 21:58:15 196 příspěvky
    Viděn před 8 lety
    Řeknu to takhle. V době rozdělení mi bylo 7 let, 1 měsíc a nějaký drobný, takže ačkoliv jsem byl ještě malej a blbej tak si to tak zhruba pamatuju. Ale svůj pohled na to zkusím sesumírovat do pár bodů. Všechno je to můj názor a doufám, že si ho nikdo nebude brát osobně nebo jim nebude uražen.

1) Fakt je, že samotný rozklad chtěli vždy primárně slováci, protože se všechno rozhodovalo v Praze a byli to hlavně češi, kteří rozhodovali o osudech slováků.

2) Myslim si, že kdyby jsme pořád existovali jako jedna země bylo by to z ekonomického hlediska a z hlediska postavení v EU lepší.

3) Pracuju v jedné velké mezinárodní firmě na IT podpoře a podporujeme i určitou část uživatelů IT techniky na slovensku. Se slovenštinou jsem nikdy neměl problém a kdo tvrdí, že takový problém má tak buď lže nebo nemá snahu. Stějně jako na slovensku je v televizi velké množství česky dabované produkce a nemyslim si, že by měli slováci problém porozumět. Např. i na u nás vysílaném Discovery Channelu jsou některé pořady v češtině a některé ve slovenštině.

4) Co mě mrzí je velice častá nevraživost čechů proti slovákům a naopak. Není to zas tak extra dlouho od doby co jsme se rozpadli, ale prostě někdy narážim na něco co by se dalo nazvat i čirou nenávistí. Tohle nechápu.

5) Když se se mnou slovák rozloučí s výrazem Dopo tak si vždycky řikám jestli by radši neřekl Dopr :)

6) Z pracovní praxe...přijde mi že české ženy jsou více IT schopnější než slovenské ženy :) Zároveň typický čech se většinou snaží problém nejprv vyřešit sám (čimž udělá problémů ještě víc) mezitímco typický slovák okamžitě volá. Pak z toho vznikají takové statistiky kdy i přes poloviční počet uživatelů na SK oproti CZ je téměř dvojnásobné množství požadavků na podporu ze strany SK.

7) Prostě a jednoduše CZ a SK i přes svoji příbuznost jsou relativně odlišné kultury a myslim si že pro lidi je rozdělení lepší. Ale neni dle mého názoru lepší pro státy jako takové.
  • Marcelzvon 30 říj 2009 00:54:44 414 příspěvky
    Viděn před 10 lety
    No Chvapci mrzí ma to a nikdy nepřestane a především , že se o Tom nerozhodlo v refendech na obou stranách a že to bylo opět ,,o Nás bez Nás,,. Dálo se to udělat lépe a radostněji, třeba ve stylu Cantonů: Česko, Morava a Slovensko..., ale vůle ,,Paňstvu,,chyběla a zneužili příleýitosti To takhle sfouknout, atd. Jsme teď v marastu všichni
    a Nikdo to nedá dohromady ani v jedné Zemi...sežrali nás, sežerou Slovensko...nezůstane zde Kámen na kamani. Brou smutnej Marcel od Zvonu.
  • PlayerRiada 30 říj 2009 09:33:57 307 příspěvky
    Viděn před 7 lety
    Pamatuji si, jak si slovaci porad stezovali jak jim je ve spolecne republice ublizovano. Takze je podle mne lepe, ze jsme se rozdelili. Jinak jako fanousek sci-fi stejne vidim svět jednou spojeny a na jednotlive staty se zapomene. Jen k tomu musi lidi dospet a trochu se jim v hlave rozsvitit.
    Bezne doma sledujeme Discovery a tam mi slovenstina nevadi a i syn rozumi dobre. Vůbec by asi bylo nejlepsi s dabingem zahranicnich filmů prestat a nechat vse v původnim zneni , jen pridat titulky.
  • MartinezZ 30 říj 2009 13:00:12 815 příspěvky
    Viděn před 3 lety
    PlayerRiada wrote:
    Jinak jako fanousek sci-fi stejne vidim svět jednou spojeny a na jednotlive staty se zapomene. Jen k tomu musi lidi dospet a trochu se jim v hlave rozsvitit.
    Ámen :)
  • xsarar 30 říj 2009 19:52:15 478 příspěvky
    Viděn před 9 měsíci
    PlayerRiada: S těmi titulky nesouhlasím nestíhám sledovat co se děje na plátně a co se píše pod tím.

Otatní hodnotit nemohu protože na to nepamatuji :-)
    Ale myslím že kdybychom zůstali Československo bylo by to lepší
  • MickTheMage 6 lis 2009 20:46:34 16 příspěvky
    Viděn před 6 lety
    Hmm, tak ja som mal 13 ked doslo k onomu rozdeleniu a neviem, netusim...do dnes tak uplne nechapem na co. V tomto smere skratka rozhodli politici a bezny clovek s tym mohol tak maximalne (ne)suhlasit. To je tak vsetko.
Přihlaste se pro reagování

Sometimes posts may contain links to online retail stores. If you click on one and make a purchase we may receive a small commission. For more information, go here.