OT: Česko x Slovensko (Československo)

 • MartinezZ 28 říj 2009 21:31:19 815 příspěvky
  Viděn před 3 lety
  Zaregistrován před 11 lety
  OT = Off Topic neboli mimo téma. Tím myslím téma mimoherní.

  -------------------------------------------------------------------------

  Docela by mě zajímal názor hráčů (čechů i slováků, starší i mladší generace) s odstupem (pamatujete-li si to někteří vůbec) na rozpad naší společné republiky. Chyba nebo vysvobození? Ovace u vater nebo pláč u poslední společné hymny?

  -------------------------------------------------------------------------

  Nemíním tu probírat kdo je na tom dneska lépe a také bych uvítal, kdybyste si nechali pro sebe hrubé urážky jednoho či druhého hrdého národa či cokoliv, co by potlačovalo práva a svobody menšin (a tak podobně, však to znáte) - jinak budu kousat!

  Můj osobní názor, jakožto šestadvacetiletého trdla, v mnohém ještě s mlíkem na bradě, je takový, že to byla hloupost v pravdě epická. Politicky možná tehdy ospravedlnitelná, ale kolika lidem společného státu to doopravdy vadilo? V té době mě politika nijak moc nezajímala a tak si jen pamatuji ovace a oslavy na obou stranách (jak kdyby skončila válka) a také, že zpočátku byly problémy na obou stranách (Slovensku nějak chyběly zásoby léčiv). Pak se ale situace jakž takž uklidnila.

  A dnes? Méně znalí nezainteresovaní obyvatelé téhle modrozelené šišky si Česko pletou s Čečenskem, Slovensko se Slovinskem a Československo je stále to, čemu je rozumět nejvíce. Oba státy mají takřka stejné vlastní problémy (ruský plyn/neplyn, politickou bandu a "tahače za nitky", romskou otázku, v současnosti tahanice kolem dodatků v Lisabonu nebo univerzity s rychlostudenty typu "Warp 9"). Akorát my se bijem s jihem o Temelín, sousedi s východem s Maďarskem.

  Přijde mi tak, že obě země získaly vzájemnou amputací akorát tak nová kvanta lidí na postech (a korýtkách), ke kterým by si dotyční za Československa ani nepřičichli.

  A také mi přijde, že mi, jakožto Češi, nebo alespoň naše média, to přeháníme s tím slovenským odcizením. Nezřídka kdy se setkávám s tím, že jeden mluví slovensky a druhý na něj zírá jak na ufona - nerozumí mu slovo. Vždyť ty jazyky si spolu přeci nejsou nijak moc rozdílné. Pravověrnému brněnskému hantecu či chodštině rozumím v mnohém méně. A že v českých filmech a seriálech jsou slovenští herci předabováváni nebo alespoň nuceni mluvit česky mi také přijde postavené na hlavu. Vždyť na Slovensku se, tedy co vím a co jsem měl možnost vidět a slyšet, nepředabovává a čeští "speakři" a herci mluví česky. Chápu to ještě u dětí, které se slovenským jazykem, díky pozdějšímu datu narození, nepřišli do styku, ale když mi moji vrstevníci s vážnou tváří odvětí, že slovensky nerozumí, koulím očima.

  Někdy si vážně připadám jak na jiné planetě. A nebo jsem ještě příliš idealistické trdlo.

  To bylo vážně tak moc strašné?

  -------------------------------------------------------------------------

  Pokud vám připadá, že toto téma tady nemá absolutně co dělat, omlouvám se a případně pro něj (a jemu podobné vratké myšlenkové pochody) vytvořím "spešl" skupinu.

  Na nápad optat se vás na váš názor jsem přišel při čtení MickTheMageova "slovensko-českého platebního problému".
 • titan4 28 říj 2009 21:58:15 196 příspěvky
  Viděn před 8 lety
  Zaregistrován před 11 lety
  Řeknu to takhle. V době rozdělení mi bylo 7 let, 1 měsíc a nějaký drobný, takže ačkoliv jsem byl ještě malej a blbej tak si to tak zhruba pamatuju. Ale svůj pohled na to zkusím sesumírovat do pár bodů. Všechno je to můj názor a doufám, že si ho nikdo nebude brát osobně nebo jim nebude uražen.

  1) Fakt je, že samotný rozklad chtěli vždy primárně slováci, protože se všechno rozhodovalo v Praze a byli to hlavně češi, kteří rozhodovali o osudech slováků.

  2) Myslim si, že kdyby jsme pořád existovali jako jedna země bylo by to z ekonomického hlediska a z hlediska postavení v EU lepší.

  3) Pracuju v jedné velké mezinárodní firmě na IT podpoře a podporujeme i určitou část uživatelů IT techniky na slovensku. Se slovenštinou jsem nikdy neměl problém a kdo tvrdí, že takový problém má tak buď lže nebo nemá snahu. Stějně jako na slovensku je v televizi velké množství česky dabované produkce a nemyslim si, že by měli slováci problém porozumět. Např. i na u nás vysílaném Discovery Channelu jsou některé pořady v češtině a některé ve slovenštině.

  4) Co mě mrzí je velice častá nevraživost čechů proti slovákům a naopak. Není to zas tak extra dlouho od doby co jsme se rozpadli, ale prostě někdy narážim na něco co by se dalo nazvat i čirou nenávistí. Tohle nechápu.

  5) Když se se mnou slovák rozloučí s výrazem Dopo tak si vždycky řikám jestli by radši neřekl Dopr :)

  6) Z pracovní praxe...přijde mi že české ženy jsou více IT schopnější než slovenské ženy :) Zároveň typický čech se většinou snaží problém nejprv vyřešit sám (čimž udělá problémů ještě víc) mezitímco typický slovák okamžitě volá. Pak z toho vznikají takové statistiky kdy i přes poloviční počet uživatelů na SK oproti CZ je téměř dvojnásobné množství požadavků na podporu ze strany SK.

  7) Prostě a jednoduše CZ a SK i přes svoji příbuznost jsou relativně odlišné kultury a myslim si že pro lidi je rozdělení lepší. Ale neni dle mého názoru lepší pro státy jako takové.
 • Marcelzvon 30 říj 2009 00:54:44 414 příspěvky
  Viděn před 10 lety
  Zaregistrován před 11 lety
  No Chvapci mrzí ma to a nikdy nepřestane a především , že se o Tom nerozhodlo v refendech na obou stranách a že to bylo opět ,,o Nás bez Nás,,. Dálo se to udělat lépe a radostněji, třeba ve stylu Cantonů: Česko, Morava a Slovensko..., ale vůle ,,Paňstvu,,chyběla a zneužili příleýitosti To takhle sfouknout, atd. Jsme teď v marastu všichni
  a Nikdo to nedá dohromady ani v jedné Zemi...sežrali nás, sežerou Slovensko...nezůstane zde Kámen na kamani. Brou smutnej Marcel od Zvonu.
 • PlayerRiada 30 říj 2009 09:33:57 307 příspěvky
  Viděn před 7 lety
  Zaregistrován před 11 lety
  Pamatuji si, jak si slovaci porad stezovali jak jim je ve spolecne republice ublizovano. Takze je podle mne lepe, ze jsme se rozdelili. Jinak jako fanousek sci-fi stejne vidim svět jednou spojeny a na jednotlive staty se zapomene. Jen k tomu musi lidi dospet a trochu se jim v hlave rozsvitit.
  Bezne doma sledujeme Discovery a tam mi slovenstina nevadi a i syn rozumi dobre. Vůbec by asi bylo nejlepsi s dabingem zahranicnich filmů prestat a nechat vse v původnim zneni , jen pridat titulky.
 • MartinezZ 30 říj 2009 13:00:12 815 příspěvky
  Viděn před 3 lety
  Zaregistrován před 11 lety
  PlayerRiada wrote:
  Jinak jako fanousek sci-fi stejne vidim svět jednou spojeny a na jednotlive staty se zapomene. Jen k tomu musi lidi dospet a trochu se jim v hlave rozsvitit.
  Ámen :)
 • xsarar 30 říj 2009 19:52:15 478 příspěvky
  Viděn před 9 měsíci
  Zaregistrován před 11 lety
  PlayerRiada: S těmi titulky nesouhlasím nestíhám sledovat co se děje na plátně a co se píše pod tím.

  Otatní hodnotit nemohu protože na to nepamatuji :-)
  Ale myslím že kdybychom zůstali Československo bylo by to lepší
 • MickTheMage 6 lis 2009 20:46:34 16 příspěvky
  Viděn před 6 lety
  Zaregistrován před 11 lety
  Hmm, tak ja som mal 13 ked doslo k onomu rozdeleniu a neviem, netusim...do dnes tak uplne nechapem na co. V tomto smere skratka rozhodli politici a bezny clovek s tym mohol tak maximalne (ne)suhlasit. To je tak vsetko.
Přihlaste se pro reagování

Sometimes posts may contain links to online retail stores. If you click on one and make a purchase we may receive a small commission. For more information, go here.